Achterhoekse tuinbezitters investeren steeds vaker in buitenwellness

Foto: PR

Steeds meer inwoners van gemeenten als Doetinchem, Winterswijk en Bronckhorst laten een hottub of buitensauna in de tuin plaatsen. Waar een paar jaar geleden vooral een vrijstaande woning met ruime tuin nodig leek voor zo’n investering, zien tuincentra en hoveniers in de regio nu ook belangstelling van mensen met een gemiddeld perceel.

 

Waarom de Achterhoek warmloopt voor buitenwellness

De vraag naar ontspanning dicht bij huis is de afgelopen jaren flink gegroeid, ook buiten de grote steden. In plaatsen als Aalten, Berkelland en Zutphen merken lokale ondernemers dat klanten niet meer alleen naar een spa in de stad willen rijden, maar liever investeren in iets wat ze thuis kunnen gebruiken. Een tuin met voldoende ruimte, zoals je die veel aantreft rondom de dorpskernen van de Achterhoek, leent zich daar goed voor.

 

Het gaat niet alleen om luxe. Voor veel gezinnen is het ook praktisch, want een hottub of sauna in de tuin betekent geen reistijd, geen wachtrij en de mogelijkheid om op elk moment van de dag even tot rust te komen. Juist in een regio met veel landelijke bebouwing en ruimte tussen de huizen past dat goed bij de manier van leven.

 

Keuze tussen hottub en sauna voor Achterhoekse tuinen

Wie in de Achterhoek met dit idee speelt, loopt al snel tegen de vraag aan welk type voorziening het beste past. Een hottub vraagt minder ruimte en is relatief eenvoudig te plaatsen op een terras, terwijl een buitensauna vaak een iets groter oppervlak nodig heeft en soms een eigen fundering vereist. Het type verwarming speelt daarbij ook een rol, van elektrisch tot houtgestookt of een combinatie daarvan. Wie de verschillende modellen, energiebronnen en materialen op een rij wil zien, kan terecht bij het assortiment van Ticra Outdoor, waarmee het makkelijker wordt om te bepalen wat past bij de ruimte en het budget van een Achterhoekse tuin.

 

Praktische stappen voor plaatsing in de tuin

Voordat een hottub of sauna daadwerkelijk in de tuin staat, zijn er een paar zaken die aandacht vragen. Denk aan de ondergrond, de aansluiting op stroom of water en soms een melding bij de gemeente, afhankelijk van de afmetingen en de plek op het perceel. In gemeenten als Bronckhorst en Winterswijk, waar veel percelen aan het buitengebied grenzen, speelt ook de afstand tot de erfgrens vaak een rol.

 

Het is verstandig om voorafgaand aan de plaatsing na te denken over onderhoud. Een houtgestookte sauna vraagt bijvoorbeeld meer tijd en aandacht dan een elektrische variant, terwijl een hottub periodiek waterbehandeling nodig heeft. Wie dit vooraf in kaart brengt, voorkomt verrassingen zodra de voorziening eenmaal in gebruik is, ook ’s avonds of ’s ochtends vroeg wanneer veel gebruikers juist willen ontspannen.

 

Bewoners die in een rij- of hoekwoning wonen, kiezen vaker voor een compacte hottub die op een verhoogd terras past, terwijl eigenaren van een vrijstaande woning met een royaal perceel eerder kiezen voor een vrijstaande buitensauna met een eigen schuurtje ernaast. Hoveniers in de regio geven aan dat de aanvraag voor advies over plaatsing het hele jaar door binnenkomt, niet alleen in de zomermaanden.

 

Kansen voor lokale recreatieondernemers

Niet alleen particulieren tonen interesse. Enkele recreatieondernemers in de Achterhoek, waaronder beheerders van kleinschalige vakantieparken rond Doetinchem en Berkelland, onderzoeken of een hottub of buitensauna een aanvulling kan zijn op hun aanbod. Gasten vragen steeds vaker om een wellness-element bij hun verblijf, zeker bij glamping-achtige accommodaties waar een authentieke, buitenlevengerichte ervaring centraal staat.

 

Voor ondernemers betekent dit vaak een andere afweging dan voor particulieren. Waar een gezin kiest op basis van persoonlijke voorkeur, kijkt een recreatieondernemer ook naar duurzaamheid van het materiaal, de levensduur bij intensief gebruik en de mogelijkheid om meerdere gasten achter elkaar gebruik te laten maken van dezelfde voorziening. Dat vraagt om robuustere constructies en vaak een hogere investering vooraf, iets wat bij de keuze van een leverancier zwaar meeweegt.

 

De Linkgids van Streekgids

Vind organisaties uit de Achterhoek of meld uw eigen website aan

Een basisvermelding is gratis. Wilt u extra opvallen? Kies dan bij het aanmelden voor een uitgelichte vermelding.